• Błąd zdjęcia
  • Błąd zdjęcia
  • Błąd zdjęcia
  • Błąd zdjęcia
  • Błąd zdjęcia
  • Błąd zdjęcia

AKCJA LATO'2012 - półkolonie

piątek, 10.08.2012

AKCJA LATO’2012 - półkolonie
zorganizowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zakrzewo” w Elblągu
w dniach:  02.07 – 13.07.2012 r. (I turnus) oraz   23.07 – 03.08.2012 r. (II turnus)

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo” co roku organizuje półkolonie letnie dla dzieci z osiedla Zawada. Z tej propozycji wakacyjnego wypoczynku skorzystało  64 dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Koszt uczestnictwa za 1 osobę wynosił 80 zł. Również i tym razem zainteresowanie było bardzo duże, niestety z uwagi na ograniczoną liczbę opiekunów nie mogliśmy przyjąć wszystkich chętnych.

Organizatorzy zadbali, aby program półkolonii był atrakcyjny, żeby każde dziecko mogło w nim znaleźć coś dla siebie. Dostosowano formy  wypoczynku i spędzania czasu wolnego do oczekiwań jej uczestników. Zajęcia odbywały się od godz. 930 do godz. 1430, pod okiem doświadczonej kadry pracowników spółdzielni. Otrzymano zgodę na bezpłatne przejazdy środkami komunikacji miejskiej w Elblągu przez dzieci uczestniczące w półkolonii od Prezydenta Miasta Elbląga. W trakcie półkolonii uczestnicy mieli okazję zdrowo odpocząć i bezpiecznie spędzić wolny czas, a mnogość wycieczek przyczyniła się do poznania ciekawych zakątków naszego miasta.

Podczas tegorocznych wakacji pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu wspólnie z policjantami już pierwszego dnia zajęć odwiedzili nas w  ramach akcji „Bezpieczne wakacje”. Głównym celem organizowanych spotkań było propagowanie zasad bezpiecznego zachowania pieszych i rowerzystów,  przestrzegania obowiązujących przepisów oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych. W ramach spotkań przeprowadzono konkursy o tematyce bezpieczeństwa, a nagrodami były kamizelki odblaskowe dla grupy oraz przybory niezbędne do prac plastycznych.

Oprócz zajęć stacjonarnych szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia taneczne, plastyczne oraz zajęcia sportowe z zakresu nauki gry w tenisa. Podczas zajęć tanecznych dzieci poznały podstawowe kroki wybranych tańców oraz miały okazję doświadczyć zajęć ruchowych w innych niż tradycyjne formach. Zabawy teatralne obejmowały ćwiczenia z zakresu ekspresji scenicznej i animacji przedmiotu, wyrażania (ruchem i gestem) niewerbalnie treści wierszyków, rymowanek, przysłów oraz  zabawy  z elementem pantomimy. Na zajęcia plastyczne przygotowano szereg ciekawych, różnorodnych propozycji,  które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci (wykonanie masek z podklejanego papieru, formowanie  z gliny, wykonanie medalionów z gipsu, rysowanie, kolorowanie, malowanie na papierze farbami plakatowymi i pastelami). Zajęcia sportowe z zakresu nauki gry w tenisa stołowego umożliwiły dzieciom, które nie miały dotychczas ku temu okazji do zapoznania się z tą dziedziną sportu, a dzieci posiadające już pewne umiejętności w tym zakresie miały szanse na ich rozwinięcie.

W programie półkolonii znalazły się również wycieczki. Uczestnicy półkolonii odwiedzili Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, które przygotowało wiele atrakcji skierowanych przede wszystkim do najmłodszych. My skorzystaliśmy  z warsztatów dotyczących historycznych gier i zabaw zręcznościowych oraz średniowiecznych bitew: strzelanie z łuku, walki na drewniane mieczyki i włócznie, wyścigi koników, chodzenie na szczudłach, kręgle, serso, boule, przeciąganie liny. Uczestniczyliśmy w otwarciu elbląskiego zabytkowego tramwaju Konstal N5, rocznik 1961 na elbląskiej starówce, a przy okazji weszliśmy na ostatnie piętro Bramy Targowej, gdzie mogliśmy podziwiać z góry panoramę Elbląga.

Odwiedziliśmy redakcję „Dziennika Elbląskiego”. Zapoznano nas z pracą dziennikarzy i fotoreporterów. Dzieci zadawały dużo pytań związanych z funkcjonowaniem redakcji, pracą biura ogłoszeń oraz z etapami powstawania gazety.

Nie lada atrakcją okazało się obejrzenie wystawy w Ratuszu Staromiejskim, zorganizowanej w ramach obchodów 100-lecia lotnictwa w Elblągu. Eksponaty udostępniło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Również dużą atrakcją, choć  o innym charakterze była wizyta w Nowej Holandii. Popłynęliśmy łodzią spacerową po trasach wodnych i kanałach, gdzie obserwowaliśmy roślinność oraz zwierzęta tam żyjące. Również bawiliśmy się w „małpim gaju", na kulkach i wszelkiego rodzaju dmuchanych zjeżdżalniach.

Podczas deszczowej pogody wybraliśmy się do Placu Zabaw „Meksyk”. Jest to dobre miejsce do spontanicznych zabaw i pozbycia się nadmiaru energii. Mieliśmy także możliwość zwiedzenia Zajezdni Tramwajów Elbląskich. Dzieci zapoznały się z pracę motorniczych, dowiedziały się różnych ciekawostek o historii i współczesności Tramwajów Elbląskich. Wizytę zakończyliśmy przejażdżką – specjalnym kursem  z napisem „Półkolonia SM „Zakrzewo” do pętli tramwajowej i z powrotem, który sprawił uczestnikom wiele radości.

Nie możemy nie wspomnieć o wizycie w Bażantarni, wspólnie przygotowanym ognisku, pieczonych kiełbaskach i super zabawach oraz pobycie w Końskim Zdrowiu, gdzie dzieci korzystały z przejażdżek konnych.

Podsumowując sprawozdanie muszę stwierdzić, iż taka forma wypoczynku   i spędzania czasu wolnego podczas wakacji była trafiona i zaspokoiła oczekiwania jej uczestników, jak również rodziców. Duża frekwencja na wszystkich zajęciach,  pozytywne reakcje dzieci i ich rodziców oraz podziękowania na ręce opiekunów dowodzą, iż należy ją kontynuować.

W związku z organizacją wypoczynku letniego nasza placówka była kontrolowana przez następujące instytucje:

1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dla Miasta i Powiatu Elbląg,
2. Kuratorium Oświaty w Olsztynie Delegatura w Elblągu.
Wyniki kontroli są pozytywne, nie stwierdzono żadnych uchybień.

D.A.

 

Półkolonia 2012 turnus I gr. I Półkolonia 2012 turnus I gr, II Półkolonia 2012 turnus II gr. I Półkolonia 2012 turnus II gr.II